germanistyka ukw multimedia

Projekt multimedialny: blogi i animacje kulturoznawcze i lingwistyczne

Rok akademicki 2012/2013


Bromberg/Bydgoszcz im Objektiv

Sandra Kreczman, Krystyna Kujawska, Justyna Rybicka
2. rok Filologii Stosowanej z Językiem Niemieckim
studia stacjonarne II stopnia

W ramach projektu multimedialnego zdecydowałyśmy się wykonać bloga odnoszącego się do miasta, które wszyscy dobrze znamy, do Bydgoszczy. Jest on skierowany do niemieckojęzycznych odbiorców, aby umożliwione zostało im głębsze zapoznanie się z niezwykłą historią, nie tak znowu zwykłego miasta. Ogromne wrażenie na odbiorcy będą wywrą z pewnością zdjęcia oraz filmiki umieszczone na naszym wspólnym blogu. Materiały jak i informacje dotyczące strony poświęconej dawnej Bydgoszczy udostępnili nam moderatorzy stron: www.wspominajbydgoszcz.blogspot.com oraz www.facebook.com/wspominajbydgoszcz, dlatego powstały blog jest ich niemieckojęzycznym odpowiednikiem. Wyżej wspomniane filmy zostały zaprojektowane i poddane obróbce w programie Windows Movie Maker. Do edycji obrazów zastosowałyśmy standardowy program Microsoft Office Picture Manager oraz Power point. Podczas dodawania elementów multimedialnych do poszczególnych zakładek bloga wykorzystałyśmy podstawową wiedzę z zakresu języka html.


Interaktywny plan Greifswaldu

Natalia Okuń
2. rok Filologii Stosowanej z Językiem Niemieckim
studia stacjonarne II stopnia

Mapa miasta została wykonana w programie Adobe Flash, dzięki któremu można tworzyć interaktywne animacje. Pliki Flash są wykorzystywane również do tworzenia internetowych reklam i prezentacji oraz gier. Mapa ma za zadanie ułatwienie poruszania się po mieście studentom wyjeżdżającym na studia do Greifswaldu. Są na niej wyróżnione i opisane najważniejsze miejsca, które musi odwiedzić student w celu załatwienia wszystkich formalności związanych z rozpoczęciem studiów. Po kliknięciu myszą na zdjęcie zostaje ono powiększone po czym pojawia się opis miejsca wraz z adresem i numerem telefonu. Mapa jest przejrzysta, zawiera wszystkie ulice miasta, stanowi pomoc dla studentów jak również dla turystów. Bamberg
Stadt für Studenten

Dorota Olczyk
2. rok Filologii Stosowanej z Językiem Niemieckim
studia stacjonarne II stopnia

Rok akademicki 2011/2012


Camerimage in Bydgoszcz. Polnisch-deutsch-multikulturell

Sylwia Ginter
Filologia Stosowana z Językiem Niemieckim
studia stacjonarne II stopnia

Blog pod tytułem „Camerimage in Bydgoszcz. Polnisch-deutsch-multikulturell” został stworzony na stronie www.blog.de. Przy tworzeniu bloga nie trzeba korzystać ze skomplikowanej techniki czy skomplikowanego oprogramowania. Blog jest łatwy w obsłudze również dla osób początkujących. Rejestracja odbywa się w sposób nieskomplikowany, potrzeba tylko nazwy użytkownika, hasła oraz aktualnego adresu mailowego. Na stronie można wybrać własny wygląd bloga czy styl tekstu. Istnieje również możliwość wstawiania własnych filmów czy zdjęć. Blog spełnia również funkcję serwisu społecznościowego, to znaczy można przyłączyć się do danej grupy czy zapraszać znajomych. Projekt „Camerimage in Bydgoszcz – polnisch-deutsch-multikulturell” składa się z siedmiu postów, które dotyczą przede wszystkim festiwalu i mojego udziału w nim. Celem mojego projektu jest zrelacjonowanie tego kulturowego wydarzenia z własnego punktu widzenia, ze szczególnym uwzględnieniem tegorocznego udziału kina niemieckiego.


Kulturblog

Jan Klajbor, Agata Tamas
Filologia Stosowana z Językiem Niemieckim
studia stacjonarne II stopnia

Nasz projekt to blog dotyczący tematyki kulturalnej. Blog został opracowany i udostępniony online przy pomocy platformy mikroblogowej tumblr.com. W celu personalizacji layoutu wprowadziliśmy szereg zmian w kodzie HTML oryginalnej skórki. Opracowaliśmy również logo, które zastosowaliśmy jako nagłówek. Zostało wykonane w programie GIMP służącym do obróbki obrazów, opierającym się na systemie GNU.


Wyspa Baltrum – kultura i krajobraz Fryzji Wschodniej

Marzena Ziemann
Filologia Stosowana z Językiem Niemieckim
studia stacjonarne II stopnia

Zdecydowałam się założyć blog o wyspie Baltrum z różnych powodów. Przede wszystkim chciałam podzielić się moimi wrażeniami z pobytu na wyspie, ponieważ pracowałam w jednym z hoteli na Baltrum latem w 2010 i w 2011 roku. Bez wahania mogę powiedzieć, że było to jedno z najpiękniejszych wydarzeń w moim życiu. Celem mojego blogu jest również zaznajomienie polskich studentów z kulturą Fryzji Wschodniej. Założyłam bloga na wordpress.com, gdzie można znaleźć gotowe szablony. W blogu zawarłam podstawowe informacje na temat wyspy, jak i własną galerię zdjęć. Poszczególne artykuły zawierają moje osobiste doświadczenia i przeżycia.


Niemieckie frazeologizmy

Anna Maciejewska
Filologia Stosowana z Językiem Niemieckim
studia stacjonarne II stopnia

W ramach projektu multimedialnego wykonałam na stronie wordpress.com blog na temat frazeologii. Na blogu umieściłam informacje dotyczące teoretycznych i praktycznych aspektów frazeologii. Wpisy zostały podzielone na następujące kategorie: związki frazeologiczne z nazwami zwierząt, z nazwami części ciała, teoretyczne podstawy frazeologii oraz związki frazeologiczne w różnych tekstach. Na blogu zdefiniowałam pojęcia dotyczące frazeologii, opisałam cechy i klasyfikacje frazeologizmów, przedstawiłam wybrane niemieckie związki frazeologiczne wraz z ich znaczeniami oraz polskimi odpowiednikami. Wpisy zostały uzupełnione linkami, tekstami pochodzącymi z różnych gazet i stron internetowych oraz zdjęciami, które obrazują znaczenie związków frazeologicznych i pokazują  różnice pomiędzy niemieckimi frazeologizmami, a ich polskimi odpowiednikami.